Wortal tatrzański - Góry, Tatry, Rysy, Opisy szlaków

Rysy (2499)

Rysy (2499)

Ot i nasza najwyżej położona duma narodowa, Rysy, podarte granicą na pół z niższymi wierzchołkami 2499 i 2473 m n.p.m.po naszej stronie. Po słowackiej pozostaje (niestety) ten najwyższy (2503 m n.p.m.).

Popularny cel dla bardziej zawziętych turystów letnich, poryty ścieżkami wspinaczkowymi dla taterników wspinających się po Rysach nawet w sezonie zimowym. 

Nieznaczy to jednak że szlak na Rysy to hala do wypasu baranów, chodź takowe, mało uważne, zjawiska co jakiś czas szlakiem chadzają, narażając swoje i innych życie, nieodpowiednim zachowaniem i ułańską fantazją. Stając u brzegów Czarnego Stawu pod Rysami trzeba być przygotowanym na długą nieraz i 3 godzinę wyprawę na szczyt.

 

Nazwa Rysy pochodzi od charakterystycznego źlebu bięgnącego wzdłuż szlaku, zazwyczaj wypłenionego śniegiem i przez to niebezpiecznego. Źleb ten widziany z dołu przypomina właśnie rysę. Źlebem biegnie szlak w wariancie zimowym.

 

Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Najwyższy z nich (tzw. środkowy - 2 503 m n.p.m.) leży po stronie słowackiej, podobnie jak najniższy wierzchołek południowo-wschodni (2 473 m). Na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni wierzchołek o wysokości 2 499 m n.p.m. i to on jest najwyżej położonym punktem Polski.

 

Znajdujący się w Tatrach Wysokich masyw Rysów leży na południowy wschód od Morskiego Oka w punkcie zwornikowym głównego grzbietu Tatr i grani odchodzącej od niego ku północy, w której tkwią Niżnie Rysy i Żabie Szczyty (Wyżni i Niżni). U stóp leżą: Dolina Rybiego Potoku, Dolina Białej Wody i Dolina Mięguszowiecka. Od zachodu ogranicza go od Niżnych Rysów Przełęcz pod Rysami, od zachodu od Żabiego Konia Przełęcz Żabia, a od południowego wschodu od masywu Wysokiej szerokie siodło Wagi. Na wschodnią stronę opada z Rysów 500-metrowej wysokości ściana skalna, w której znajdują się liczne drogi wspinaczkowe dla taterników.

 

Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne: od strony polskiej (trudniejszy) oraz od strony słowackiej. Czerwony od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów - średni czas wejścia 4 godziny. Czerwony - niebieski od schroniska przy Popradzkim Stawie (1500 m n.p.m) Doliną Mięguszowiecką (słow. Mengusovská Dolina) do Żabich Stawów (słow. Žabie plesá). Dalej czerwonym do Chaty pod Rysami i na przełęcz Waga (słow. Sedlo Vahá), skąd blisko już na szczyt. Średni czas wejścia - 3,5 godziny. Trudniejszym miejscem jest fragment szlaku tuż przed dojściem do schroniska pod Rysami.

 

Rysy należą do najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Wejście od strony polskiej jest dobrze ubezpieczone (serie łańcuchów), wymaga jednak przygotowania turystycznego i kondycyjnego. Od Czarnego Stawu średnie nachylenie szlaku wynosi aż 30 stopni, Deniwelacja liczona od Morskiego Oka przekracza 1100 metrów. Szlak wiedzie przez miejsca zacienione, stąd duże prawdopodobieństwo zalegających płatów śniegu. Zacienienie jest też sprawcą spadku temperatury, potrzebne cieplejsze okrycie.

 

Szczyt swoją popularność zawdzięcza niezrównanej panoramie. W pogodne dni z wierzchołka można naliczyć ok. 100 szczytów oraz dostrzec nawet - odległy o ok. 110 km - Kraków. Po ponownym otwarciu przejścia granicznego (w 2000 r.), czynnego w okresie letnim, szczyt mimo znacznej wysokości stanowi dogodne przejście z Morskiego Oka do Popradzkiego Stawu w Dolinie Mięguszowieckiej.

 Komentarze

 • Tyna Ile średnio wchodzi się na Rysy(najwyższy szczyt 2503m ?I prosiłabym też o adres e-mail założyciela tej strony,bo mam jeszcze kilka pytań, a to miejsce na komentarze, a nie pytania :D
 • misison Zależy od formy i miejsca startu od 4 godzin do całego dnia :)
 • Adrian Proponuję jeszcze nocą wyruszyć ceprostradą wyruszyć pod Morskie Oko tak aby dotrzeć wczesnym rankiem pod schronisko, tam odpocząć i potem uderzać na Rysy. Jest to wycieczka całodniowa. Warto iść tak wcześnie choćby z tego względu, że po południu pogoda lubi się zmieniać :) Pozdrawiam.
 • mariano italiano Rysy zdobyte dzisiaj. Czas o od parkingu w Palinicy Białaczańskiej na szczyt to równe 4 godziny. Powrót podobnie. razem do zejścia do samochodu wyszło mi 8,5 h oczywiscie z przerwami. Kondycja jest :-) ale był jeden lepszy ale to już hart:-). Pamietajcie szlak to nie wyścigi. Rysy atakować od 6 z parkingu na dole.
 • darek /...Rysy zdobyte dzisiaj. Czas o od parkingu w Palinicy Białaczańskiej na szczyt to równe 4 godziny. Powrót podobnie. razem do zejścia do samochodu wyszło mi 8,5 h oczywiscie z przerwami. Kondycja jest :-) ale był jeden lepszy ale to już hart:-). Pamietajcie szlak to nie wyścigi. Rysy atakować od 6 z parkingu na dole......,


  chyba pomyliles szczyty,..he .he...
 • Ravic76 Taaaa... coś się komuś z tymi 4h pomyliło...
  idąc bardzo szybkim marszem z Palenicy do Moka to 1,5h (1h truchtem).
  Z Moka na szczyt jak ktoś ma dobrą kondycję to można próbować w 3h ale stawiam raczej na 3,5h jak do tego dodać przerwy o których piszesz to już wychodzi z tego żart.
  Jak ktoś jest mocny w nogach i płucach to da się to machnąć w 5h. W 4h nie wierzę. Nie ma takiej opcji.
  Ja w ostatnią sobotę szedłem równo 5,5h a nie należę do wolno chodzacych.
 • watpik Może dojechał do MOKA konikiem :) ?
 • Piotrek Podeszli wiekiem dziadkowie !!!???i wnuczeta ???
  przecierz tam strome jak h...skaly czlowieku ;///
 • just Ja od 10 lat jeżdżę w Tatry, na Rysach też miałam szczęście kilka razy być. Mam spore doświadczenie górskie i (tak mi się wydaje) całkiem niezłą kondycję i z mojego doświadczenia wynika, że idąc spokojnie i robiąc króciutkie przerwy po drodze znad Moka idzie się dokładnie 4h15' tak jak jest na tabliczce zresztą. A z parkingu na szczyt w 4 godziny? chyba biegiem :D Generalnie zgadzam się z wypowiedzią żeby o 6 wyruszyć z Palenicy, jak coś będzie czas na dłuższy odpoczynek i nie trzeba się będzie śpieszyć i spokojnie podziwiać piękne widoki. Ja zawsze na Rysy planuję co najmniej 12 godzin :) Pozdrawiam "taterników"
 • just drobna poprawka ... i spokojnie można będzie podziwiać piękne widoki... chciałam napisać ale jakiś chochlik się wkradł :-)
 • daro Heh ja tam widziałem dzieciory chyba po 8lat z tatuśkami oczywiście ale pocinały na szczyt bardziej żwawo odemnie :)
 • Anna Który rodzic zabiera na wyieczkę na rysy 8 letniego synka czy córkę?
 • ojoj Oj są tacy, każdy week w skale kazdy urlop w wysokich górach, wieczór na forach - GEEK TATR :D no i jak sie dzidzia pojawia to jest naturlanie wdrażana :D w pasje rodziców - fajnie jak sie potmkowi podoba :D gorzej jak woli chamburgera, fb
 • tonic W październiku szedłem czasem po śniegu i lodzie z Morskiego Oka 5,5h, trudne warunki były. Jak masz kondycję "Kowalczyk" i super pogodę w lipcu to da się zrobić w 3h. Ale z Parkingu to jest biegiem bite 1,5h + atak na szczyt.
 • tonic Dla treningu proponuje 350 pięter czyli 35x10 piętrowy blok, no dobra przynajmniej raz w tygodniu 10x10 dla poprawy kondycji
 • daro Jak trudno wchodzi się na Rysy zimą, będą na feriach w Zakopcu i chętnie wybrałbym się tam zimą. Po górach chodzę już dobre kilka lat.
 • warningman O ile latem mogą deptać na Rysy praktycznie wszyscy - zimą jest to wyprawa taternicka z pełnym zimowym szpejem. Nawet jeśli pogodę masz bezchmurne, bezwietrzną, potrzebujesz sporo doświadczeniu w zimowym zdobywaniu szczytów. Odradzam Ci taką wycieczką.
 • Sławek Polska północna Rysy atakowałem z Piątki, przez Świstową Czubę. Start około 7.00 , na miejscu przed 14.Zważywszy na moje 50+ to wynik chyba niezły, chociaż nie robiłem tego dla wyniku, a dla osobistej satysfakcji. Warto było, widoki takie pyszne, że można byłoby je jeść. gorąco polecam.
 • Kicaj Sławku gratuluję! Wrzuć gdzieś fotki. Jak byłeś przygotowany do zimowego wejścia?
 • mala Witam
  Czy móglby mi ktoś powiedzieć czy bezpieczne jest jeżeli zacznę swoją wyprawę z Palenicy na Rysy od godziny okolo 11 ? Moja kondycja jest średnia, na Gwiewont weszłam bez problemu. Jednak czy godzina 11 nie jest zbyt późną porą zeby tam wejść ?
  Dziekuje za odpowiedź
 • wt Rysy to wyprawa całodniowa. Jeśli jednak Twoja forma jest dobra i nie będzie wielu przystanków na szlaku to możesz spróbować. Z Giewontem nie ma co porównywać :)
 • mala dziekuje za odpowiedz ;)
 • Fred Rysy posiadaja dwa wierzcholki chlopcze,niepotrzebnie wprowadzasz zamet.Co to znaczy ze "niestety" Slowacki szczyt rysow jest wyzej?Chyba logiczne ze granica panstwa musi jakos przebiegac.Typowy pesymistyczny wpis amatora.Naucz sie chlopcze cieszyc z tego co masz bo Stalin mogl inaczej wyznaczyc granice i w tatry jechalbys za granice.Szkoda gadac
 • Sławek 50 Przyznam się że robiłem też wejścia na czas. I tak z Palenicy do Moka 1h 15min (bez plecaka) i długa długa przerwa bo musiałem odwirować w suszarce wszystkie ciuchy i uzupełnić płyny. Innym razem na Rysy z Moka i z powrotem 4,5h. Po tej wyprawie ciuchy ważyły jakieś 4 kilo więcej puki nie wyschły. Dodatkowo uzupełnianie płynów przez 2h. Przyznaję że to co napisał mariano jest prawdopodobnie możliwe solo ale zależy od pogody, humoru, fantazji i kondychy.
 • Chłopiec Drogi Fredzie tak duży, tak mało wie a tak pianę toczy :)

  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Rysy

  2. http://www.myzakopane.pl/index.php/wycieczka-na-rysy/

  3. http://www.portalgorski.pl/artykuly/na-szlaku/tatry/leksykon-szczytow-tatry/1832-rysy-2503-m-n-p-m-leksykon-szczytow-tatrzanskich

  itd...

  Doczytać i puknąć się w czoło
 • blade278 Mariano pisze dobrze. Sam w sierpniu z kolegą trasę z parkingu na sam szczyt zrobiliśmy w 4.5 godziny. Nie powiem tempo mieliśmy niezłe, bo wystartowaliśmy równo z bryczką a po drodze minęliśmy ją gdzieś za wodogrzmotami i zostawiliśmy ją daleko w tyle. Czas drogi do Morskiego 85 minut bez żadnych przerw. Pierwszy przystanek mieliśmy nad Czarnym Stawem na posiłek i zmianę obuwia. Potem to już można powiedzieć, że tempo mieliśmy zwierzęce. Wyprzedzaliśmy wszystkich turystów na szlaku a drugi bardzo krótki postój zrobiliśmy na Bule. Gdyby nie było zatorów na łańcuchach to czas na pewno mielibyśmy jeszcze lepszy.
  Nasz start to 7:15 z parkingu a na szczycie byliśmy o 11:45.
  Więc 4 godz to naprawdę realny czas na zdobycie Rysów.
  Ale muszą się na to złożyć dwa czynniki: dobra pogoda i mało turystów na szlaku.
  Pozdrawiam wszystkich miłośników górskich wędrówek.
 • IMC Drogi blade278 4,5 ??? Co TY piłeś chłopie??? 4 h to jest spod schroniska przy dobrej pogodzie, bez przerw w trasie i dobrej pogodzie. Jak startowałeś spod parkingu to dolicz sobie choćby 1,5 h jeśli szedłeś szalonym tempem.

  Wychodzi więc 6 godziny przy naprawdę koszmarnym tempie bez przerw i przeszkód pogodowych!!!

  4,5 to bujda na resorach :D
 • Sławek 50 Blade napisał że 4,5h w jedną stronę, z parkingu na szczyt. Czasu powrotu nie podał. Publicznie deklaruję że jestem w takim samym czasie wejść z Palenicy na Rysy. Ale żeby miało to jakiś sens musi być jakaś nagroda. Dla przyjemności z Palenicy na Rysy i to w takim tempie to żadna frajda.
 • Dorin Hej Sławek 50 a jakiej nagrody oczekujesz? I jak mogę zwerryfikować ze rzeczywiście trwało do 4,5 czyli 4 godziny i 30 minut?
 • maciask Jest to do zrobienia. Jako 37 latek ze średnią kondycją 1 września tego roku wystartowałem o 5.50 z Palenicy a na Rysach byłem o 10.30. Powrót niestety trwał dłużej z powodu deszczu i śliskich skał. Wbrew zaleceniom "speców" nie miałem prawie żadnego doświadczenia wysokogórskiego (jedynie w 2000 roku wlazłem na Czerwone Wierchy i zaliczyłem łatwiejszy wariant 5 Stawów...) oraz zalecanej aklimatyzacji-wyjazd z Torunia sobota, niedziela wejście, poniedziałek powrót:)
 • blade278 Żadna bujda tylko tak właśnie było. Po co miałbym ściemniać. Jak ktoś nie ma dobrej kondycji to nie jest w stanie zbliżyć się do takiego czasu w jaki my weszliśmy na szczyt. A jeszcze jedno, nikt nas nie gonił. Był czas na podziwienie pięknych widoków, których na tym szlaku pełno jak i na zrobienie wielu zdjęć. A piliśmy tyko mineralkę średnio gazowaną.
 • Wieczna Tułaczka Zwięzłe info. U mnie znajdziecie opis i foty ze szlaku od strony polskiej i słowackiej, zapraszam:
  http://www.wiecznatulaczka.pl/rysy-wejscie-od-polskiej-strony-zejscie-na-slowacka/
Token
Chcesz komentować pod własnym, unikalnym nickiem i bez przepisywania tokena? Zarejestruj się!Dodając komentarz akceptujesz regulamin naszego serwisu dotyczący zamieszczania treści przez użytkowników. Wortal wTatry.com nie odpowiada za treści umieszczane w komentarzach przez użytkowników.


Dla: Rysy (2499)
Wysokość 2503 m n.p.m
Polski wierzchołek 2499 m n.p.m.
Wybitność 163 m
 • Rysy (2499) Rysy (2499) Ot i nasza najwyżej położona duma narodowa, Rysy, podarte granicą na pół z niższymi
 • Buty w góry Buty w góry Buty są podstawowym wyposażeniem każdego turysty górskiego. Przenoszą ciężar oraz ciężar
 • Oznaczenia szlaków w Tatrach Oznaczenia szlaków w Tatrach Suma długości oznakowanych szlaków tatrzańskich wynosi około 250 km, więc na długie lata
 • Świnica (2301) Świnica (2301) Jeden z bardziej popularnych szczytów Tatr Wysokich, grubo przekraczający granicę 2000m n.p.m.
 • Morskie Oko Morskie Oko Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Morskie Oko ma

 Strona główna  |  Kontakt  |  Reklama  |  Polityka prywatności  |  Mapa strony  |  Opowiadania  |  Doliny  |  Szczyty  |  Opisy szlaków  |  Cookies 

Facebook