Wortal tatrzański - Góry, Tatry, Rysy, Opisy szlaków

Świnica (2301)

Świnica (2301)

Jeden z bardziej popularnych szczytów Tatr Wysokich, grubo przekraczający granicę 2000m n.p.m. Pomimo tej znacznej wysokości (2301 m n.p.m) jest częstym celem wycieczek turystów, którzy zachwyczeni panoramą z dominującym masywem Świnicy, często nieprzygotowani, zamierzają zdobyć ową "Wielką Górę". Znana z swojej niestałości Świnica zasokoczyła kaprysami pogodowymi nie jednego turystę, który, pomimo lata, ewakuwał się w śniegu, gradzie, burzy i błyskawicach do pobliskiego Murowańca.

 

 Świnica (słow. Svinica) - szczyt w Tatrach Wysokich o dwóch wierzchołkach, różniących się wysokością o 10 m. Wyższy ma 2301 m n.p.m.. Niektórzy za trzeci wierzchołek uznają też niewybitny garb Świnickiej Kopy. Mająca kształt szerokiej piramidy skalnej Świnica jest pierwszym od zachodu wybitnym szczytem (o wybitności ponad 100 m) Tatr Wysokich i kapitalnym punktem widokowym. Wcześniej istniały nazwy: Dźwinia Skała, Szwinia Skała, Świnnica. Obecna wersja ustaliła się w pierwszej połowie XX wieku.

Dwa wierzchołki Świnicy rozdziela przełęcz - Świnicka Szczerbina Niżnia (2278 m n.p.m.). Punktem zwornikowym, przez który przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Słowacją, jest jej główny wierzchołek. Szczyt leży w miejscu załamania się głównego grzbietu Tatr pod kątem prostym i odejścia bocznego łańcucha, przez który poprowadzono szlak Orlej Perci.

W grani głównej Tatr, najbliżej Świnicy, położone są: Walentkowa Przełęcz i Walentkowy Wierch (2156 m n.p.m.) na południowy wschód w kierunku Liptowskich Murów oraz Świnicka Przełęcz i Pośrednia Turnia (2128 m n.p.m.) na zachód w kierunku przełęczy Liliowe i Kasprowego Wierchu (Tatry Zachodnie). Boczny łańcuch schodzi ze Świnicy przez Gąsienicową Turnię (2279 m n.p.m.) na Zawrat. Szczyt Świnicy góruje nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową z Halą Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów w Polsce i Doliną Cichą (Tichá dolina) na Słowacji, a dokładniej nad górnymi ich piętrami: Dolinką pod Kołem, Świnicką Kotlinką i Doliną Walentkową (słow. Kamenná Tichá).

Próby zdobycia szczytu były podejmowane już na początku XIX wieku (Stanisław Staszic w 1805, próba nieudana). Jako pierwsi na niższym wierzchołku stanęli austriaccy oficerowie, dokonujący pomiarów topograficznych w 1822. Zdobywcą wyższego z wierzchołków został w 1867 przewodnik tatrzański Maciej Sieczka, po czym, podczas tej samej wyprawy, wprowadził ks. Eugeniusza Janotę, Bronisława Gustawicza i Stanisława Librowskiego. Pierwszego wejścia zimowego dokonał Jerzy Maślanka 30 grudnia 1907, co na owe czasy było sporym wyczynem.

W obrębie masywu Świnicy wydarzyły się liczne wypadki śmiertelne (łącznie ok. 30 - w tym kilka samobójstw, Świnica pod względem ich liczby przoduje w Tatrach). Jest bardzo niebezpieczna w czasie burzy. W 1939 od uderzenia pioruna zginęło na niej 5 harcerzy wraz z opiekunem.Komentarze

 • Artur Świnica zaliczona w ostatni week, potem fragment orlej i do murowańca :) pozdrawiam 3 miłe panie, które miałem przyjemność sprowadzać na dół :D
 • Kasia nierzadko, jak już :] jaki byk hahahha
 • wiola No tak nieprzygotowani turyści to zmora GOPRu, masakra jak ludzie mogą być nieodpowiedzialni
 • CZARNA MAMBA przy wejściu do Tatrzańskiego Parku powinien stać,wisieć,jak zwał tak zwał wielki baner z zakazem wejścia na szlaki górskie w obuwiu niż buty wysokie turystyczne,trekkingowe,górskie.
  Debilizm ludzi mnie rozwala, byłam 23-go na Beskidzie,Liliowych oraz Świnickiej Przełęczy i spotykałam niedzielnych turystów dosłownie w tenisówkach i adidaskach. Powariowali całkiem, rewia mody czy o co chodzi. śniegu ze 2 m do tego w słonku lekko topnieje.Zero wyobraźni.
  Ludziska opamiętajcie się to są GÓRY!!!!! do nich trzeba mieć szacunek,nie wolno ich ignorować,w tenisówkach to idźcie na Krupówki a nie szlaki górskie!!!!
Token
Chcesz komentować pod własnym, unikalnym nickiem i bez przepisywania tokena? Zarejestruj się!Dodając komentarz akceptujesz regulamin naszego serwisu dotyczący zamieszczania treści przez użytkowników. Wortal wTatry.com nie odpowiada za treści umieszczane w komentarzach przez użytkowników.


 • Rysy (2499) Rysy (2499) Ot i nasza najwyżej położona duma narodowa, Rysy, podarte granicą na pół z niższymi
 • Buty w góry Buty w góry Buty są podstawowym wyposażeniem każdego turysty górskiego. Przenoszą ciężar oraz ciężar
 • Oznaczenia szlaków w Tatrach Oznaczenia szlaków w Tatrach Suma długości oznakowanych szlaków tatrzańskich wynosi około 250 km, więc na długie lata
 • Świnica (2301) Świnica (2301) Jeden z bardziej popularnych szczytów Tatr Wysokich, grubo przekraczający granicę 2000m n.p.m.
 • Morskie Oko Morskie Oko Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Morskie Oko ma

 Strona główna  |  Kontakt  |  Reklama  |  Polityka prywatności  |  Mapa strony  |  Opowiadania  |  Doliny  |  Szczyty  |  Opisy szlaków  |  Cookies 

Facebook